Finanční úřad pod vodou

Bystřice nad Pernštejnem/ Když se vrátili finanční úředníci po deštivém víkendu zpět do práce, nestačili se divit. Celá podlaha suterénu budovy se nacházela pod vodou. Jak zjistila přivolaná firma specializující se na opravu a čištění kanalizací ENVIROX, došlo k průsaku vody z porušené dešťové kanalizace. Městská kanalizace vedoucí pod finančním úřadem měla netěsné spoje a praskliny, které umožnily vodě natéct až do sklepních prostor.

Největším „oříškem“ však nebylo odhalení příčiny zatopení, ale jeho odstranění. Poškozená kanalizace totiž vedla až pod nově zrekonstruované náměstí a opravy by znamenaly jeho poškození výkopovými pracemi. Přivolaná firma navrhla použití bezvýkopové technologie opravy potrubí a to formou injektáže, kdy se pomocí speciálně injektované polyuretanové pryskyřice praskliny a spoje utěsní.

Tato technologie navíc umožnila daný úsek opravit pouze přes jedinou přístupovou šachtu. Ta se nacházela na vnitřním dvoře objektu a tak odpadla i případná složitost odstávky. Nebylo nutné omezit provoz na úřadě ani v budovách na náměstí. Struktura náměstí zůstala nedotčená. Použití této technologie bylo tedy rychlým a šetrným řešením celé situace.

Sací bagr – opravdu výkonný vysavač

Projel kolem vás někdy po silnici podivně vypadající náklaďák vybavený velkou hadicí? Mohl to být sací bagr. A víte, co takové vozítko všechno dokáže? Budete se divit.

Umí nasávat suché i tekuté materiály. Jeho „potravou“ je zemina, písek, štěrk, suť, voda nebo bahno. Pokládá kanalizační potrubí a pomáhá při výměně armatur. Vyčistí i ty nejtvrdší usazeniny v kanalizaci a podílí se na přípravě pokládky potrubních vedení. Je to takový všestranný vysavač, který se dokáže dostat i na těžko přístupná místa.

A jak takový sací bagr zlikviduje například usazeninu v kanalizaci?

  • odsávaný materiál rozrušuje silným proudem vzduchu
  • poté jej nasává hlavicí rychlostí 9000 m³/hod. do úložného prostoru
  • nasátý materiál následně vyklápí ze sběrné nádoby do přistavené velkoobjemové cisterny (12,5 m³)

A jedna zajímavost o sacím bagru na závěr. Kdyby se v úklidu tohoto velkého nepořádku chtěl se sacím bagrem utkat člověk, prohrál by na celé čáře. Bagr totiž za stejný čas dokáže přemístit až dvanáctinásobek materiálu proti ruční práci.